Prawidłowe zabezpieczanie powierzchni podczas malowania

Wybór koloru i rodzaju farby to nie wszystko. Trudno wyobrazić sobie profesjonalne efekty malarskie bez fachowych narzędzi i sprawdzonych materiałów do malowania.

Aby malowane powierzchnie robiły wrażenie należy je prawidłowo przygotować i zabezpieczyć. Dzięki tym działaniom, unikniemy dodatkowych poprawek malarskich oszczędzając czas i pieniądze.

Zabezpieczenie powierzchni

Prace malarskie należy rozpocząć od zabezpieczenia miejsc, które mogą ulec zabrudzeniu. Do tego powinniśmy użyć folii malarskich i tektur budowlanych. Te pierwsze dedykowane są do ochrony dużych przedmiotów o nieregularnych kształtach np: mebli. Te drugie natomiast znakomicie zabezpieczą przed uszkodzeniami: parkiety, płytki ceramiczne, panele i inne gładkie podłoża.

Profesjonalna taśma malarska

Kolejny etap prac związany z zabezpieczaniem powierzchni to wybór odpowiedniej taśmy malarskiej. Wybierając nisko budżetowe taśmy ryzykujemy uszkodzeniem maskowanych powierzchni. Jeśli trafimy na taśmę o zbyt mocnym kleju to zniszczymy powierzchnie, do której była przyklejona taśma. Natomiast, jeśli klej okaże się zbyt słaby to bardzo dużo czasu poświęcimy na ciągłe przyklejanie odpadającej taśmy. Sztuką w zrobieniu dobrej taśmy jest dobór odpowiedniej substancji klejącej. Klej ma być na tyle mocny, aby taśma nie spadła, ale też na tyle słaby, aby przy odrywaniu nie uszkodził powierzchni.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na efektywność pracy jest kwestia zostawiania kleju. Jeśli taśma, której używamy nie jest odporna na promieniowanie UV możemy być pewni, że substancja klejąca "zejdzie" z nośnika i zostanie na powierzchni, do której była przyklejona. W sytuacji, kiedy malujemy na więcej niż jeden kolor musimy również pamiętać o podciekaniu farby pod krawędź taśmy.

Aby uniknąć dodatkowych poprawek malarskich warto zainwestować w profesjonalną taśmę malarską. Receptura kleju w tego typu produktach została tak opracowana, aby mogła pozwolić taśmie na przebywanie na powierzchni do 30 dni. W tym czasie mamy gwarancję, że taśma nie spadnie i przy prawidłowym odrywaniu nie uszkodzi nam powierzchni, do której była przyklejona. Surowce użyte do produkcji profesjonalnych taśm gwarantują również odporność na promieniowanie UV, dzięki czemu mamy pewność, że klej na taśmie nie zwulkanizuje się z powierzchnią. Zastosowanie specjalnego nośnika wraz z substancją klejącą gwarantuje, że farba nie podciekanie pod krawędź taśmy podczas malowania zostawiając czyste krawędzie odcinające kolory.